Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną?


Choroba lokomocyjna może skutecznie uprzykrzyć każdą wycieczkę. Nieplanowane przystanki, dyskomfort i konieczność zmiany trasy – to tylko kilka ”dodatkowych atrakcji”, które niewątpliwie potrafią być uciążliwe nie tylko dla chorego, ale również współpasażerów i samego kierowcy. Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną? Czy istnieje skuteczny lek na nudności w trakcie podróży? Jaki jest powód występowania choroby lokomocyjnej? Wszystkiego się dowiesz, w poniższym materiale!

Choroba lokomocyjna spowodowana jest przekazywaniem sprzecznych informacji przez zmysły do mózgu. 


Mózg informacje o ruchu ciała otrzymuje przy pomocy trzech zmysłów. Zmysł propriocepcji odbiera informacje o aktualnym położeniu ciała poprzez receptory umieszczone w mięśniach. Zmysł wzroku odbiera tę informację poprzez oczy. Z kolei, zmysł równowagi, informację o ruchu odbiera poprzez błędnik – narząd znajdujący się w uchu wewnętrznym i odpowiadający za utrzymanie równowagi. Kiedy informacje docierające do mózgu z tych trzech zmysłów są sprzeczne – mamy do czynienia z chorobą lokomocyjną.

Ciekawostką jest fakt, że choroba lokomocyjna ma również odmianę powietrzną, występującą w samolotach oraz morską, występującą na jednostkach pływających. Do przekazania sprzecznych informacji przez dwa z trzech receptorów rejestrujących ruch i położenie ciała, może dojść w wielu okolicznościach – przede wszystkim, jeśli przebywamy w poruszającym się pojeździe. A więc wtedy, kiedy pomimo tego, że stoimy lub siedzimy w miejscu, zmysł wzroku rejestruje ruch widziany przez okno autobusu, samochodu czy bulaj na statku.

Choroba lokomocyjna – objawy


Jednym z najbardziej uciążliwych objawów choroby lokomocyjnej są oczywiście wymioty. Początkowo jednak choroba lokomocyjna objawia się brakiem apetytu, nudnościami i zawrotami głowy, mogą również wystąpić problemy z oddychaniem.

Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną?


Chorobę lokomocyjną możemy opanować na kilka sposobów – zaczniemy od tych niefarmakologicznych. Przed i w trakcie podróży należy unikać niepotrzebnego stresu, jeśli poczujesz, że pierwsze objawy choroby lokomocyjnej zaczynają Ci doskwierać, weź głęboki oddech, postaraj się uspokoić i nie dostarczaj sobie dodatkowych negatywnych emocji związanych z myśleniem o ewentualnych wymiotach. W trakcie podróży wybieraj miejsca w środku lub po stronie pasażera obok kierowcy. Patrzenie na drogę przez boczne okna zaburza właściwą percepcję, co wywołuje chorobę lokomocyjną. Dlatego, jeśli lubisz oglądać drogę w trakcie wycieczki, postaraj się skupiać wzrok na stałych punktach i unikaj patrzenia na boki.

Nie zaleca się również czytania książek czy korzystania ze smartfonów w trakcie przejazdu. Jeśli wiesz, że masz problem z chorobą lokomocyjną, unikaj zakrapianych imprez dzień przed wycieczką – alkohol zaburza pracę błędnika, co skutkuje zawrotami głowy. Przed i w trakcie podróży nie spożywaj ciężkostrawnych posiłków i dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Leki na chorobę lokomocyjną


Dimenhydrynat to organiczny związek chemiczny o działaniu przeciwwymiotnym i hamującym odruchy błędnikowe. Znajdziemy go w składzie wielu popularnych leków na chorobę lokomocyjną, które możemy stosować już od 6-tego roku życia. Obok preparatów z dimenhydrynatem, dostępne są również uspokajające leki ziołowe. Z naszej strony proponujemy w pierwszej kolejności skorzystać z niefarmakologicznych metod pozbycia się uciążliwej dolegliwości, a leki stosować jako dodatek w sytuacjach krytycznych.

Choroba lokomocyjna u dzieci występuje częściej niż u osób dorosłych – dorastając mamy czas na wyrobienie odpowiednich nawyków i mechanizmów obronnych pozwalających uniknąć tej uciążliwej dolegliwości. Każda kolejna podróż pokonana bez dodatkowych przystanków sprawia, że następne wycieczki przysparzają coraz mniej stresu, a stres jak wiadomo, jest jednym z czynników wywołujących nudności w trakcie podróży. Dlatego warto odpowiednio przygotować się do planowanego wyjazdu i pozbyć się choroby lokomocyjnej raz na zawsze!


KONTAKT

Biuro Podróży Polonia Travel
ul. Zadumana 1A lok. 39
02-206 Warszawa 

T:(22) 499-31-32

T:(22) 407-74-84

T:535 535 022

E:info@poloniatravel.pl

NIP:812-106-94-72

FORMULARZ KONTAKTOWY